Представнице Фондације “Удружене жене” Бањалука подијелиле су данас своја искуства у поступању и збрињавању жртава насиља у породици са субјектима заштите из Приједора. Ове године, у Сигурној кући у Бањалуци збринуто је петоро жена и дјеце из Приједора, речено је на округлом столу који је за представнике субјеката заштите организовао Центар за социјални рад Приједор. Са жртвама насиља у Сигурној кући, већ 16 година ради социјална радница Драгана Миљковић. Индивидуално је колико ће жена трпјети насиље, али код пријављивања је кључан први контакт са професионалцима који пружају услуге директно жртвама, поручила је Миљковићева.
“Уколико наиђе на особе које су сензибилисане за ову категорију, врло је вјероватно да ће жена изаћи из тог круга насиља као један позитиван примјер, гдје ће наставити самосталан живот уз подршку свих других институција, организација и примарне породице. Али, ако у том првом контакту с полицијом, центрима за социјални рад или невладиним организацијама она наиђе на неадекватан приступ, велика је вјероватноћа да ће се повући и да се више неће обраћати за помоћ, јер ће сматрати да је нико не штити”, рекла је Миљковићева.
Фондација “Удружене жене” Бањалука, покренула је први СОС телефон 1264, који је активан 24 сата. Данашњи округли сто био је завршна активност Центра за социјални рад Приједор у оквиру глобалне кампање “16 дана активизма у борби против родно заснованог насиља”. На подручју Полицијске управе Приједор, од јануара до новембра ове године, евидентирана су 144 кривична дјела насиља у породици. У полној структури жртава, највише је жена – 127.